Podlahové vykurovanie

Čo je inteligentný systém riadenia podlahového kúrenia?

Ide o moderné riešenie, ktoré umožňuje dosiahnuť optimálnu teplotu v miestnostiach s podlahovým vykurovaním a rozumne hospodáriť s energiou. Hlavnými prvkami systému podlahového vykurovania sú: centrálna jednotka, izbové snímače a termostaty inštalované v jednotlivých miestnostiach a termoelektrické pohony inštalované v rozdeľovači.

Komu sú určené regulácie podlahového kúrenia?

Komplexné systémy riadenia podlahového vykurovania sú určené na inštaláciu v obytných aj komerčných budovách. Regulácie podlahového kúrenia je možné inštalovať do už obývaných objektov bez výraznejších zásahov do inštalácie. Je to možné vďaka dostupným bezdrôtovým systémom, ktoré vyžadujú oveľa menej kabeláže.

Aké sú výhody regulácie podlahového vykurovania?

VYSOKÝ TEPELNÝ KOMFORT
VYSOKÝ TEPELNÝ KOMFORT – vďaka regulácii môžete meniť teplotu v miestnostiach v závislosti od vašich preferencií, dennej doby a aktivity členov domácnosti. To vám umožní vyhnúť sa prehrievaniu alebo nedostatočnému vykúreniu miestností.
ÚSPORA ENERGIE
ÚSPORA ENERGIE – úprava prevádzkových parametrov regulácie podlahového kúrenia umožňuje racionálne využitie vyrobeného tepla. Keď je objekt prázdny, môžete zmeniť prevádzkové parametre a tým výrazne znížiť náklady na vykurovanie.
JEDNODUCHÁ OBSLUHA
JEDNODUCHÁ OBSLUHA – na ovládanie všetkých vstupov sa používa nadradené zariadenie. V miestnostiach môžete upravovať nastavenú teplotu z ovládacieho panela namontovaného na stene.
POČET FUNKCIÍ
POČET FUNKCIÍ – podlahové regulácie sú technologicky veľmi vyspelé zariadenia. V závislosti od zvoleného modelu nájdete rôzne prevádzkové programy, ktoré umožňujú optimálne regulovať teplotu, ako aj doplnkové funkcie (napr. rozšírenie systému o riadenie zmiešavacieho ventilu).
JEDNODUCHÁ INŠTALÁCIA
JEDNODUCHÁ INŠTALÁCIA – centrálnu jednotku je možné namontovať na DIN lištu. Okrem drôtových systémov sú dostupné aj bezdrôtové systémy, ktoré riešia problém vysokých nákladov za narušenie existujúcej inštalácie.
VZDIALENÝ PRÍSTUP
VZDIALENÝ PRÍSTUP – decydując się na przewodowy lub bezprzewodowy system z opcją sterowania przez internet, użytkowavýberom drôtového alebo bezdrôtového systému s možnosťou ovládania cez internet môže užívateľ ovládať a upravovať pracovné parametre odkiaľkoľvek a kedykoľvek počas dňa vďaka aplikácii.nik może kontrolować i edytować parametry pracy z dowolnego miejsca, i o dowolnej porze dnia dzięki dedykowanej aplikacji.

Ako pripojiť reguláciu k podlahovému vykurovaniu?

Spôsob inštalácie drôtového systému podlahového vykurovania sa líši od inštalácie bezdrôtového riešenia. Aby sa zabezpečila správna prevádzka systému, jeho pripojenie musí byť zverené kvalifikovanému inštalatérovi. Inštalácia kabeláže je uľahčená presným označením konektora.

OČAMI ODBORNÍKA

Naše podlahové systémy dobre zapadajú do konceptu inteligentnej domácnosti. V súčasnosti ponúkame niekoľko radov podlahových ovládačov, ktoré sa líšia počtom a typom dostupných funkcií, spôsobom inštalácie a dizajnom. Jeden riadiaci systém podlahového vykurovania štandardne podporuje 8 vykurovacích zón, ale ponúkame aj sériu 10, ktorá podporuje až 10 zón.

FAQ

Ako si vybrať vhodný termostat na podlahové kúrenie?

Pri výbere termostatu na podlahové kúrenie je potrebné zvážiť niekoľko vecí. Treba sa uistiť, že termostat je kompatibilný s vykurovacou inštaláciou, centrálnou jednotkou alebo typom termostatických ventilov, ktoré máte. Ďalším dôležitým aspektom sú funkcie, ktoré sú pre vás dôležité. Možno potrebujete individuálne regulovanie teploty v jednotlivých miestnostiach, časové programovanie alebo vzdialený prístup? Vyberte si termostat, ktorý ponúka funkcie vyhovujúce vašim potrebám. Ak potrebujete pomoc s výberom správneho termostatu, kontaktujte nás.

Aké zariadenia sú súčasťou systému podlahového vykurovania?

Každý z komerčne dostupných systémov TECH Controllers sa skladá zo základných prvkov (potrebných pre efektívnu prevádzku systému) a doplnkových prvkov, ktoré zvyšujú jeho funkčnosť.

Medzi základné prvky systému patria:

  • Centrálna jednotka, t.j. regulácia na ovládanie termostatického ventilu,
  • Izbové termostaty alebo snímače (drôtové, bezdrôtové,na batérie, na 230 V, do rámčeka, dvojstavové, pod omietku, nadomietkové…),
  • Termoelektrické pohony inštalované na rozdeľovači.

Medzi voliteľné vybavenie patrí okrem iného: kontrolný panel, internetový modul a opakovač signálu.

Dá sa podlahové kúrenie ovládať na diaľku?

Podobne ako iné druhy vykurovania, aj podlahové vykurovanie je možné efektívne riadiť online pomocou modernej aplikácie eModul alebo Sinum. Umožňuje vám neustále kontrolovať a upravovať teplotu a ďalšie prevádzkové parametre zariadenia odkiaľkoľvek na Zemi. ak v hlavnom ovládači nie je zabudovaný WiFi modul, sada musí obsahovať EU-505 alebo WiFi RS modul. Bezplatnú aplikáciu eModul nainštalujte do svojho mobilného zariadenia.

Je možné kombinovať radiátorové a podlahové kúrenie?

Áno. Je to bežné riešenie. V posledných rokoch sa podlahové kúrenie, napr. v kúpeľni alebo predsieni, často kombinuje s radiátormi inštalovanými v iných miestnostiach v dome. Aj v jednej miestnosti je možné kombinovať aj radiátorové a podlahové kúrenie. Toto riešenie umožňuje dosiahnuť vyššiu tepelnú pohodu v miestnosti. Spojenie dvoch rôznych vykurovacích systémov v dome otvára užívateľom nové možnosti. Systémy môžu byť nakonfigurované rôznymi spôsobmi. Pochopiteľne jednotlivé systémy budú mať rôzne potreby súvisiace s rozšírením systému.

Aká je optimálna teplota pre podlahové kúrenie?

Ak bol daný bytový dom správne zateplený, na udržanie komfortnej teploty v každej miestnosti stačí teplota podlahy 22-24°C. Musíte tiež pamätať na niektoré obmedzenia. Napr. v malej kúpeľni nemusí byť na podlahe dostatok miesta na to, aby sa miestnosť vykúrila na vhodnú teplotu len vďaka podlahovému vykurovaniu. V takom prípade dobre funguje zavedenie rebríkových radiátorov.

Stačí samotné podlahové kúrenie?

Investorov často zaujíma, ako dlho trvá, kým sa podlahové kúrenie zohreje a či jeho montáž zabezpečí príjemnú teplotu v miestnostiach. Rastúci záujem o podlahové kúrenie ukazuje, že je vhodné najmä v nízkoenergetických stavbách. Rovnako častým riešením je aj kombinácia podlahového vykurovania s radiátorovým. Ak je realizácia v súlade s projektovou dokumentáciou, ktorá dodržiava najvyššie štandardy, vtedy je možné dosiahniuť prevádzkové náklady nízke. Veľmi často sa môžete stretnúť so situáciou, že na prízemí bytového domu je inštalované podlahové kúrenie a v podkroví sú inštalované radiátory.

Ako znížiť účty za podlahové kúrenie?

Účinnosť systému podlahového vykurovania sa dá zvýšiť rozumným hospodárením s vytvoreným teplom. Moderné systémy podlahového vykurovania od TECH Controllers pozostávajú z prvkov, ktoré medzi sebou efektívne komunikujú v rámci danej inštalácie a zaručujú najlepšie a hospodárne využitie vyrobenej energie. Patria sem drôtové aj bezdrôtové zariadenia, ktoré fungujú podľa potrieb obyvateľov. Zaručuje to tepelný komfort aj úsporu. Inštaláciou regulácie podlahového kúrenia môže užívateľ objaviť nové možnosti riadenia vykurovania vrátane ovládania inštalácií cez internet.

Kde je vhodné nainštalovať reguláciu podlahového kúrenia?

Reguláciu pre riadenie podlahového vykurovania je možné inštalovať všade tam, kde je podlahové kúrenie. Centrálna jednotka je najčastejšie umiestnená pri rozdeľovači alebo v kotolni. Vzhľadom na rozmery regulácie je odporúčaným riešením inštalácia do rozvodnej skrinky alebo poličky pri rozvádzači a umiestniť centrálnu jednotku na ňu alebo do nej. Výkonné zariadenia (termoelektrické pohony) sú inštalované na rozvádzači. V miestnosti zostáva iba inštalácia zariadenia na meranie teploty (snímač alebo izbový termostat v závislosti od zvoleného systému - drôtový alebo bezdrôtový).

Je podlahové kúrenie zdravé pre alergikov?

O podlahovom vykurovaní koluje veľa mýtov. Jedným z nich je: podlahové kúrenie škodí alergikom. Nie je to pravda. V prvom rade si treba uvedomiť, že pre zabezpečenie zdravia a celkovej tepelnej pohody členov domácnosti je dôležité systematicky udržiavať teplotu na primeranej úrovni. Dobre vyvážený systém nebude prehrievať podlahu a nebude spôsobovať nepohodlie. Neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by jednoznačne potvrdili negatívne účinky podlahového kúrenia na naše zdravie. Musíme pripomenúť početné výhody regulácie podlahového vykurovania - nastavenie teploty v každej vykurovacej zóne, prakticky 24 hodín denne a úplné prispôsobenie potrebám členov domácnosti. Užívateľ si môže vybrať drôtovou alebo bezdrôtovou inštaláciou systému.

Vodné podlahové kúrenie alebo elektrické podlahové kúrenie?

Používateľ má právo výberu. Nedá sa jednoznačne povedať, ktorý systém je lepší. Každé riešenie má svoje výhody a nevýhody. V prípade elektrického vykurovania je treba počítať s oveľa vyššími prevádzkovými nákladmi. Ak nevyužívame obnoviteľné zdroje energie, ako je fotovoltaika, pravidelne rastúce ceny elektriny skutočne zvýšia náklady na vykurovanie. Aj systém vodného podlahového vykurovania má svoje nevýhody. Jeho inštaláciu však podporujú nižšie prevádzkové náklady a možnosť jednoduchej spolupráce s rôznymi zdrojmi TÚV, vrátane tepelného čerpadla. Ešte väčšie úspory možno dosiahnuť riadením ohrevu TÚV pomocou moderných regulácií.