Racionálne rozloženie teploty v miestnostiach, energetická efektívnosť, funkčnosť a možnosť slobody interiérového dizajnu sú len niektoré z mnohých výhod inštalácie podlahového kúrenia vo vašej domácnosti. Aby však takáto inštalácia priniesla v praxi citeľný tepelný komfort a znížila spotrebu energie, je najdôležitejšie správne vyregulovanie celého systému. Čím a ako regulovať podlahové kúrenie?
Jedným z najdôležitejších parametrov, ktorý je nutné pri podlahovom vykurovaní nastaviť, je vstupná teplota vody zásobujúcej systém. Vhodné nastavenie umožňuje chrániť podlahu pred poškodením a zabezpečiť správny odvod tepla do miestností. V tomto smere by sme nemali prekročiť prípustnú, stanovenú hodnotu 35°C. Vyššia teplota prívodu neznamená len riziko poškodenia systému, ale aj väčšie tepelné straty, ktoré sa premietajú do vyšších účtov a horšej tepelnej pohody členov domácnosti.
Regulácia zmiešavacieho ventilu sa používa na riadenie činnosti ventilu c. Najdôležitejšie funkcie regulácie EU-I-1m:
Použitie zmiešavacieho ventilu v inštalácii a jeho šikovné riadenie pomocou vhodnej regulácie je spôsob, ako dodať podlahovému kúreniu teplotu na prijateľnej úrovni, aj v prípadoch keď je v obehu vodou s vyššou teplotou (priamo z radiátorovej inštalácie).
Regulácia pracuje nasledovne: Snímač umiestnený na prívode do podlahovej inštalácie meria teplotu prívodnej vody. Ak je daná teplota je príliš vysoká, termostatický ventil sa zatvára, čo spôsobí zvýšenie prietoku spiatočky z inštalácie. Tak sa prívod ochladzuje. V prípade, že snímač zaznamená alarmovú teplotu, zastaví sa čerpadlo. Ak je teplota nameraná snímačom príliš nízka, postup je opačný. Termostatický ventil sa otvára, čo spôsobí, že sa do prívodného potrubia vráti menej chladnej vody. Prívod sa oteplí.
Myslime na to, že jednoduché udržiavanie teploty prívodu v normálnych medziach ani zdaľeka nemusí zabezpečiť optimálny tepelný komfort. Teplotu prívodu musíte flexibilne prispôsobiť aj vonkajším podmienkam. Pri silných mrazoch budú odporúčané vyššie teploty prívodu do systému podlahového vykurovania. Ale vyššia teplota v prechodnom období povedie k prehrievaniu miestností, čo má za následok energetické straty a diskomfort. Výberom a následnou úpravou ekvitermickej krivky sa zabezpečí vhodné prispôsobenie teploty prívodu externým teplotám.
Ďalším kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim účty a tepelnú pohodu podlahového vykurovania je regulácia izbovej teploty. Príjemné teplo v miestnostiach s podlahovým kúrením je možné zabezpečiť vhodným manažmentom vykurovania. Riadiace systémy vodného podlahového vykurovania môžu komunikovať s vykurovacím zariadením tradične, pomocou drôtového pripojenia alebo bezdrôtovo. Je dôležité, aby tieto systémy boli užívateľsky prívetivé a bezpečné.
V závislosti od teploty v miestnosti (príliš nízka alebo príliš vysoká), regulátor teploty vyšle signál do riadiacej dosky. Centrálna jednotka zase aktivuje termoelektrické pohony, ktoré sú namontované na rozvádzači. Tým sa uzavrie alebo otvorí vykurovacia slučka. Jednoducho použiteľný ovládací panel zaisťuje funkčnosť a efektivitu celej inštalácie. Po dosiahnutí požadovanej teploty vo všetkých miestnostiach regulátor vypne zdroj tepla, čím sa zabráni nadmerným stratám tepla a energie.
Rozlišovanie teplôt v rôznych miestnostiach v dome je súčasťou myšlienky obozretného hospodárenia s teplom. Možno tak znižovať náklady na vykurovanie pri zachovaní každodenného komfortu.
Rôzne miestnosti v dome majú rôzne požiadavky na vykurovanie, čo sa premieta do rôznych dĺžok okruhov podlahového vykurovania a rôzneho hydraulického odporu. Teplotu podlahy je možné regulovať ukladaním potrubia vo vzdialenosti 10 až 30 cm (v závislosti od priemeru potrubia, tepelných strát v miestnosti alebo typu podlahy), ako aj vyrovnávaním prietokov pre jednotlivé okruhy. Inými slovami, každým vykurovacím okruhom by mala prúdiť voda so špecifickým prietokom podľa požadovaného tepelného výkonu. Na tento účel slúžia ventily regulujúce hydraulický odpor jednotlivých vodných okruhov. Veľmi praktickým riešením je použitie rozdeľovača vybaveného ventilmi. Presná regulácia je možná vďaka prietokomerom, ktoré je možné pripojiť k podlahovému rozdeľovaču. Prietoky možno hodnotiť na základe údajov prietokomeru. Manuálna hydraulická regulácia zahŕňa zníženie prietoku vody v slučkách s najkratším odporom a súčasné zvýšenie prietoku v najdlhších slučkách s najvyšším hydraulickým odporom. Cieľom je dosiahnuť, čo najvyšší prietok vody v najdlhších slučkách a znížiť v najkratších.
Účinnosť podlahového systému závisí aj od jeho prevádzky. Leto je skvelý čas na údržbu vášho systému, najmä ak ho používate už dlho.
Ak sa systém používa dlhší čas, je tiež dobrým zvykom prepláchnuť podlahové kúrenie. Je to spôsob, ako sa zbaviť rôznych druhov usadenín hromadiacich sa vo vnútri potrubia a zvýšiť jeho účinnosť počas sezóny.
Podlahové kúrenie umožňuje dosiahnuť vysoký tepelný komfort a zároveň znížiť účty za vykurovanie. Vodné podlahové vykurovanie znamená nižšie náklady na údržbu domu, odstránenie príčin vlhkosti a vysoký tepelný komfort. Chyby vo fáze inštalácie alebo nesprávne nastavenie inštalácie majú za následok poruchy počas prevádzky, ktoré môžu viesť k nedokúreniu alebo prehriatiu miestností. Preto je veľmi dôležité regulovať teplotu vykurovacieho média, regulovať prietoky (hydraulická regulácia) a vhodne upravovať teplotu v miestnosti. Splnenie poslednej podmienky zaručia moderné zónové regulácie podlahového kúrenia. Dodržanie všetkých pravidiel týkajúcich sa samotnej pokládky a montáže regulácie podlahového kúrenia Vám umožní vychutnať si úplný tepelný komfort.
Žiadne komentáre