Poradca inštalatéra

Poradca inštalatéra

ZOZNÁMTE SA S POPISOM ČINNOSTI A S MOŽNOSŤAMI NASTAVENIA PREVÁDZKOVÝCH PARAMETROV REGULÁCIÍ DO KOTLOV ÚK A ZÍSKAJTE VEDOMOSTI AKO ŠETRIŤ TEPLOM

Úspora tepelnej energie je jedným zo základných trendov v stavebníctve a kúrenárstve. Zníženie spotreby energie je nielen šetrné k životnému prostrediu, ale aj priamo ovplyvňuje zníženie nákladov na vykurovanie. Optimalizácia využitia tepelnej energie môže byť dosiahnutá použitím moderných, energeticky úsporných riešení (napr. obnoviteľné energie), ale tiež použitím moderných, účinných systémov merania a regulácií teploty.

ÚSPORY TEPLA POMOCOU REGULÁTOROV A IZBOVÝCH REGULÁCII

Cieľom regulátora je riadiť kotol alebo iný vykurovací systém (krb, tepelné čerpadlo, rekuperátor atď). Efektívna regulácia prevádzky zariadenia má priamy vplyv na úsporu tepelnej energie – nedochádza k nadmernému spaľovaniu, nežiaducemu zvýšenie teploty v miestnosti, alebo stratám súvisiacim s chýbajúcou spoluprácou všetkých prvkov systému.

Ako šetriť teplom pomocou regulácii?

Použitie regulátorov pre riadenie vykurovacích a chladiacich zariadení umožňuje šetriť teplo a znížiť náklady na energiu niekoľkými spôsobmi a to predovšetkým:

  • možnosťou programovať spotrebu tepelnej energie v závislosti na požiadavkách (napr.: zníženie teploty v dome pokiaľ sú užívatelia mimo domu);
  • precíznym nastavením optimálnej teploty v miestnostiach (napr.: zníženie teploty o 1 °C dovoľuje ušetriť do 5% tepelnej energie);
  • reguláciou ventilátora dúchadla v kotli tak, aby nedochádzalo k prebytočnému spaľovaniu a tým aj tepelným stratám;
  • reguláciou prívodu paliva do kotla tak, aby bola zachovaná optimálna úroveň horenia.

Regulácie na úsporu tepla sú jednoduché a intuitívne na ovládanie a umožňujú úsporu tepla bez odborných znalostí fungovania vykurovacieho systému.

REGULÁTOR OBEHOVÉHO ČERPADLA ÚK

Regulátor je veľmi jednoduchý na ovládanie. Vykonáva funkciu zapínania obehového čerpadla, keď teplota vody dosiahne vopred nastavenú hodnotu. Regulátor vypne čerpadlo v prípade, že teplota klesne pod nastavenú prahovú hodnotu (mínus nastaviteľná hysterézia v CS-21). Regulácie CS-19 a CS-21 majú ANTISTOP, funkcia proti zastaveniu čerpadla pri usádzaní vodného kameňa. Mimo vykurovacej sezóny sa čerpadlo zapne na pár minút každých 10 dní. Vo všetkých reguláciách je možnosť zapnutia čerpadla v manuálnom režime. Podrobnosti nájdete v návode na obsluhu týchto zariadení.

REGULÁCIE SPOLUPRACUJÚCE S VENTILÁTOROM DÚCHANIA

Ventilátor pracuje do dosiahnutia nastavenej teploty na kotle a potom prejde do režimu udržiavania. Každých pár minút sa ventilátor zapína, aby podporoval proces spaľovania a zabránil vzniku plynov pri tlmenom spaľovaní. Čas dúchania je od pár po niekoľko desiatok sekúnd. Príliš krátke prestávky môžu spôsobiť nežiaduci nárast teploty vody v kotle. Pokles teploty pod nastavenú hodnotu, mínus hysterézia, opakovane zapne ventilátor dúchania. Regulátor ovláda aj prevádzku obehového čerpadla ÚK a čerpadla teplej vody TÚV (nie všetky typy). Kľúčovým momentom pre správne riadne spaľovacieho procesu je nastavenie intenzity dúchania. Príliš slabé dúchanie znamená zlé spaľovanie, kotol nedosahuje dostatočný výkon pre ohrev vody v systéme. Príliš silné dúchanie znamená rýchle spaľovanie a energetické straty, ktoré unikajú do atmosféry komínom. Optimálnym riešením je použitie regulácie zPID s plynulým a automaticky nastaviteľným výkonom ventilátora v závislosti od nastavenej teploty vykurovacej vody a od teploty spalín kotla.

REGULÁCIE PRE KOTLY S PODÁVAČOM

Práca čerpadiel a ventilátora je ako pri regulácii bez zásobníka. Ďalšie parametre pre nastavenia sú práca a prestávka podávača v režime prevádzky a udržiavania. Správne nastavenie prevádzkových parametrov je predpokladom dobrého a efektívneho spaľovania, režim udržiavania udržuje kotol v optimálnych teplotách. Regulátor má teplotnú ochranu podávača. V prípade zvýšenia teploty nad nastavenú alarmovú hodnotu je spustený alarm, regulátor dáva do pohybu podávač od pár do niekoľko minút. Palivo z podávača je posúvané do kotla. V prípade, že príčinou zvýšenia teploty je spätný plameň do slimáky, táto funkcia zabraňuje vznietenie paliva v podávači. Veľmi dôležitým parametrom je čas práce a prestávky podávača a ventilátora v udržiavaní. Ak je čas práce v udržiavaní príliš dlhý a/alebo čas prestávky v udržiavaní príliš krátky, teplota v kotle sa môže rýchlo zvýšiť. V takomto prípade sa aktivujú ochrany (vypnutie dúchania a podávača), ale aj tak v prípade nedostatočného odvodu tepla môže dôjsť k varu vody vo vykurovacom systéme.

ZMIEŠAVACIE VENTILY SPOLUPRACUJÚCE S NAŠIMI REGULÁCIAMI

S reguláciami našej spoločnosti spolupracuje celá rada trojbodových pohonov ventilov na 230V. Rýchlosť otáčania 1500s/90°. Nižšie je popis výrobného štítku:

N – Napájacie napätie: 230V AC
Y1 – Ovládací signál: otvoriť 230V
Y2 – Ovládací signál: zatvoriť 230V

 

Spôsob nastavenia klapky ventilátora na zásypovom kotle zPID
Spôsob nastavenia klapky ventilátora pred vykurovacou sezónou je veľmi dôležitým prvkom pre správne fungovanie prevádzky kotla, a najmä pri regulácii zPID. V prvom rade je potrebné najprv nastaviť polohu klapky (a skrutky zaťaženia) v závislosti od modelu a nastavení ventilátora.
Presné overenie správneho nastavenia klapky sa vykonáva na ventilátore nainštalovanom na kotle, kedy je kotol rozkúrený (pre nastavenie správnej polohy zodpovedajúcej ťahu komína). Ak to chcete urobiť, vyberte funkciu v regulácii „manuálny režim” a skontrolujte činnosť klapky pre rôznu intenzitu dúchania ventilátora. Pri dúchaní (prietoku vzduchu) správne nastavená klapka sa musí začať otvárať až pri asi 10 až 20% výkonu ventilátora. Práca na nižších otáčkach bude správna pri minimálnom ťahu, cez otvory v konštrukcii ventilátora a samotného kotla.
Spôsob nastavenia klapky ventilátora na kotle s podávačom zPID

Zamów newsletter!

Chcę otrzymywać newsletter (rezygnacja możliwa w każdej chwili)

Email marketing powered by FreshMail

Zamów newsletter!

Chcę otrzymywać newsletter (rezygnacja możliwa w każdej chwili)

Email marketing powered by FreshMail

Zamów newsletter!

Chcę otrzymywać newsletter (rezygnacja możliwa w każdej chwili)

Email marketing powered by FreshMail

Zamów newsletter!

Chcę otrzymywać newsletter (rezygnacja możliwa w każdej chwili)

Email marketing powered by FreshMail

Szanujemy Twoją prywatność. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z dalszego otrzymywania wiadomości. Zapisując się do newslettera akceptujesz Regulamin

Jeśli chcesz otrzymywać praktyczne porady, najświeższe informacje o naszych produktach oraz ważnych wydarzeniach z życia firmy to zapisz się do newslettera. Nie spamujemy – wysyłamy tylko wartościowe treści.